درباره ما

شرکت پرورش شترمرغ آریاکن

این شرکت رابطه ای میان تولید کننده و مصرف کننده برقرار می کند. افزایش روز افزون جمعیت جهانی و نیاز به غذای بیشتر باعث شده که مهمترین مساله امروز بشر تامین غذا باشد. این شرکت کار بسته بندی، آماده سازی و توزیع تمام محصولات شترمرغ را انجام می دهد. محصولاتی با کیفیت مطلوب و در حد استاندارد که هم اینک یکی از بهترینها در ایران و جهان می باشد.

ویژگی های شرکت آریاکن :

۱- دارای بزرگترین سایت جوجه کشی شترمرغ

۲- تهیه و تامین دستگاه های جوجه کشی

۳- راه اندازی و مشاوره جهت تاسیس و ساخت مزارع جدید

۴- آموزش و مشاوره در خصوص صنعت شترمرغ

۵- پروار بندی جوجه یکروزه تا کشتار

۶- تولید تخم نطفه دار و خوراکی

۷- تولید چرم شترمرغ

۸- تولید چربی شترمرغ ( جهت فرآوری و تولید روغن شترمرغ در مجموعه آریاکن دارو)

درباره شترمرغ :

شترمرغ پرنده ای است با ۲۰ میلیون سال قدمت که حدود ۲۰۰ سال پیش پرورش آن در آفریقا آغاز شد و در ایران در حدود ۱۵ سال پیش این صنعت شروع به فعالیت کرد. این پرنده حیوانی صحرایی محسوب شده و شرایط سازگاری بسیار خوبی با اکثر محیط ها را دارد.

ost1

بیش از ۶۰ سال عمر می کند و تا حدود ۲۵ سالگی قابلیت تولید دارد. هر شترمرغ بسته به نژادش حدود ۴۰ الی ۷۰ تخم در هر فصل تولید می کند و وزن این تخم ها بین ۱/۲۰۰ کیلوگرم تا ۲/۲۰۰ کیلوگرم متغیر است.

آشنایی بیشتر با شترمرغ :

شترمرغ پرنده ای است از راسته دوندگان که بلندی اش تا ۳ متر می رسد و تا حدود ۱۰۰ کیلوگرم وزن دارد. شترمرغ بزرگترین و سنگین ترین پرنده جهان، تنها پرنده ای است که جناغ سینه ندارد، حس شنوایی و دیدی بسیار قوی دارد.

شترمرغ به دلیل داشتن بالهای رشد نکرده، توانایی پرواز ندارد ولی در مقابل با داشتن پاهایی قوی و قدرتمند قادر است با سرعتی معادل ۶۰ کیلومتر در ساعت بدود.

شترمرغ پرنده ای مقاوم و جزو حیوانات همه چیز خوار محسوب می شود، به گونه ای که می توان آن را با جیره ای ارزان قیمت، حتی از ضایعات محصولات کشاورزی تغذیه نمود. جیره این پرندگان طبیعی حاوی گیاهان، میوه ها و حشرات است. بطور کلی غذای شترمرغ دارای ترکیباتی مابین غذای گاو و مرغ است.

جیره غذایی شترمرغ از دو قسمت علوفه مانند یونجه و شبدر و کنسانتره شامل جو، ذرت، سویا، سبوس گندم، گندم، سبوس برنج، مکمل های معدنی و ویتامینه تشکیل شده است. به این ترتیب می توان گفت شترمرغ ها پرنده هایی با سازگاری بالا هستند و با توجه به اینکه هزینه خوراک مهمترین بخش هزینه های تولیدی یک دامپرور است، صنعت پرورش شترمرغ از این لحاظ می تواند مورد توجه قرار گیرد. این پرنده با مصرف خوراک روزانه پایین ( حدود ۲/۵ کیلو برای شترمرغ بالغ ) در مقایسه با شاخه های دیگر دامپروری، هزینه های زیادی را به پرورش دهنده تحمیل نخواهد کرد. میزان غذای مصرفی شترمرغ در سنین مختلف متفاوت بوده و از روزانه ۱۲۰ گرم تا ۲/۵ کیلو در شترمرغ بالغ می رسد.

شترمرغ به دلیل قدرت متابولیسمی بالا و تبدیل غذا به انرژی، رشد سریع، عمر مفید و طولانی و تولید مثل بالا، از دیگر دام ها متمایز می باشد. شترمرغ به دلیل سازگاری با محیط زیست و آب و هوای متفاوت ( از ۳۰ درجه سانتیگراد زیر صفر تا ۵۰ درجه ساتیگراد بالای صفر) از نظر نگهداری، کم هزینه ترین جایگاه را در میان دامها به خود اختصاص داده است. به طور کلی با یک حصارکشی ساده روی زمین های خاکی و ایجاد سایه بان می توان از شترمرغ نگهداری کرد. این پرنده بر خلاف سایر دامها می تواند در دشت ها و فلات ها نیز زندگی کند و به دلیل داشتن سیستم گوارشی مناسب، تمام مواد مقوی در بدنش جذب می شود.

هر شترمرغ در هر دوره تخم گذاری، ۱۲ تا ۱۸ عدد تخم می گذارد. ولی بر اساس شرایط نژادی و پرورشی، در شکل صنعتی و در فصل تخم گذاری ماده ۴۰ تا ۷۰ عدد تخم می گذارد. جوجه شترمرغ ظرف حدود ۴۰ روز سر از تخم بیرون می آورد و طی مدت ۳ تا ۴ سال یک پرنده بالغ می شود. شترمرغ با رشد سریعی که دارد پس از یک ماهگی  روزی یک سانتی متر رشد کرده و در سن ۱۰ ماهگی قابل کشتار می باشد و به رشد اصلی در زمانی بسیار کوتاه می رسد.

پرورش شترمرغ یکی از صنایع نوین است که در حال حاضر، توجه بسیاری از سرمایه گذاران و پرورش دهندگان را به خود جذب کرده است. صنعت پرورش شترمرغ از صنایع بسیار سودآور و با آینده ای درخشان است. هدف صنعت پرورش شترمرغ علاوه بر تولید گوت قرمز کم چرب و کم کلسترول که سرشار از آهن است، تولید چرم بسیار نرم و انعطاف پذیر و در عین حال تولید یک ماده اولیه بسیار با ارزش برای صنایع آرایشی و بهداشتی، که همان چربی شترمرغ است، می باشد.

شترمرغ ها ۵ برابر گاوها تولید گوشت و چرم سالانه دارند. چرم شترمرغ از محصولات با ارزش در صنعت پرورش شترمرغ است. پوست نرم، لطیف و با مقاومت بالای شترمرغ با فولیکول های پر روی آن امتیاز برتری نسبت به پوست سایر دام ها، به این پرنده داده است که جزء با ارزش ترین محصولات صنعت پرورش شترمرغ است و در بازار های جهانی هر پوست بیش از ۴۰۰ دلار ارزش دارد.


دیدگاهتان را بنویسید